See Piirala on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Piirainen",
"3": "-la",
"alt1": "Piira-",
"id2": "toponym"
},
"expansion": "Piira- + -la",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "Piira- + -la, from the same root as Piirainen.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Piirala",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piirala",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiraloitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Piiralaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Piiraloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Piiralatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Piiralani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiraloitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Piiralaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Piiraloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Piiralattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Piiralasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiraloittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Piiralaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Piiraloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Piiralattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Piiralamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiraloittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Piiralaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Piiraloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Piiralattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Piiralanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiraloittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Piiralaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Piiraloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Piiralattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Piiralansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiraloittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Piiralaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiraloitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiraloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiraloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiraloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiraloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiraloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiraloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Piiralaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Piiraloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Piiraloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Piiralattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiraloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiraloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Piirala",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Piirala",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Piiral",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kulkija-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -la (toponym)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Piirala-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpiːrɑlɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈpiːrɑ̝lɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-iːrɑlɑ"
}
],
"word": "Piirala"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Piirainen",
"3": "-la",
"alt1": "Piira-",
"id2": "toponym"
},
"expansion": "Piira- + -la",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "Piira- + -la, from the same root as Piirainen.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Piirala",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piirala",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiraloitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Piiralaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Piiraloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Piiralatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Piiralani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiraloitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Piiralaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Piiraloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Piiralattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Piiralasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiraloittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Piiralaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Piiraloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Piiralattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Piiralamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiraloittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Piiralaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Piiraloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Piiralattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Piiralanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiraloittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Piiralaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Piiraloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Piiralattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Piiralansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiraloittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Piiralaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiraloitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiraloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiraloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiraloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiraloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiraloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiraloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiralakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Piiralaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Piiraloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Piiraloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Piiralattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiralattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiraloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Piiraloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Piiraloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Piirala",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Piirala",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Piiral",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kulkija-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms suffixed with -la (toponym)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iːrɑlɑ",
"Rhymes:Finnish/iːrɑlɑ/3 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpiːrɑlɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈpiːrɑ̝lɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-iːrɑlɑ"
}
],
"word": "Piirala"
}
Download raw JSONL data for Piirala meaning in All languages combined (20.7kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Piirala",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Piirala",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.